Czerwiec 2021

1.06.2021 r. Dzień Dziecka – było dużo szaleństw i zabawy. Dzieci pokonywały tor przeszkód i świetnie się przy tym bawiły. Balony, tańce i prezenty dla naszych maluchów!

02.06.2021 r. Zajęcia z mowy – zabawy logopedyczne
Przebieg: Dzieci siadają w kółku i powtarzają proste ćwiczenia logopedyczne. Zestaw ćwiczeń: “Zgadnij co wydało dźwięk”, “Rozpoznawanie różnych przedmiotów w zamkniętym pudełku po wydanym głosie”, “Uderzanie o siebie klockami, łyżeczkami, garnkami”, “Co słyszę”, “Jak kot pije mleczko, jak pies obgryza kość”.
Cel: rozwijanie słuchu fonematycznego, uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek, wzbogacenie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej, usprawnienie motoryki aparatu artykulacyjnego (warg, żuchwy, języka), kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej, rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych, skupienie uwagi na wykonywanym ćwiczeniu, doskonała zabawa w grupie rówieśniczej.

09.06.2021 r. Zajęcia plastyczne pt: “Patyki”
Przebieg: Na talerzu rozłożone były gałęzie i patyki okorowane. Zadaniem maluszków jest ozdobienie za pomocą farb plakatowych materiału przyrodniczego: gałęzi, patyków. Technika malowania dowolna: pędzel lub palce.
Cel: uruchamianie wszystkich zmysłów (dotyk, węch, wzrok, słuch), rozwijanie kreatywnego myślenia, uniesienia artystycznego, napięcia mięśniowego dłoni i palców, nauka kolorów, praca z “nowym” ale znanym materiałem – drewno, jego kształt, struktura i zapach, skupienie uwagi na wykonywanej pracy, praca w grupie rówieśniczej, doskonała zabawa, stosowanie form grzecznościowych.

16.06.2021 r. Zajęcia gimnastyczne dotyczące koordynacji ruchowej i wzrokowej.

 1. Zabawa: “Rzucanie piłeczkami do kosza”. Przebieg: Dzieci rzucały piłeczką do kółka. Odległości są uzależnione od wieku dziecka:
  2 lata 40 – 50 cm,
  2,5 70 – 100 cm,
  3 lata 100 – 150 cm.
 2. Zabawa: “Skoki przez linę”
  Przebieg: Zadaniem dziecka jest przeskoczenie przez linę na odpowiedniej wysokości, dostosowanej do wieku dziecka:
  2 lata – 10 cm,
  2,5 15 – 20 cm,
  3 lata 25 – 30 cm,
  Zabawa: “Łapanie piłki”- pokazujemy, jak prawidłowo powinno dziecko “łapać” piłkę (ręce w kształcie łódki), rzucamy do koleżanki lub kolegi. Ustawienia dowolne. Ćwiczenia koordynacji ruchowej ręka – oko – ręka, stabilizacja przestrzenna sylwetki.
  Zabawa: “Turlanie piłki w rozkroku naprzeciwko siebie” możliwość ćwiczenia przez dzieci w parach

Cel: Doskonalenie umiejętności koordynacji ręka – oko – ręka, prawidłowe “poruszanie” się w przestrzeni, precyzja w wykonaniu ćwiczenia, zdyscyplinowanie, skupienie uwagi na wykonywanym zadaniu, ćwiczenia prawidłowej postawy, uruchomienie pracy wszystkich mięśni, umiejętność zabawy w grupie rówieśniczej, rywalizacja, doskonała zabawa.

23.06.2021 r. Dzień Taty

Dzieci pomagały tworzyć kolorowe laurki dla swoich tatusiów! 🙂

23.06.2021 r. Zajęcia plastyczne: “Kołderka patchworkowa”
Przebieg: Maluszki tworzyły swoje prace z resztek materiałowych o różnorodnej strukturze i gęstości kompozycji plastycznej. Na kartce papieru posmarowanej klejem dzieci naklejały wycinki materiałów. Powstały różnorodne, piękne i kolorowe prace.
Cel: Rozwijanie kreatywnego myślenia, myślenia przestrzennego, małej motoryki, koncentracji uwagi, zapoznanie z nowym materiałem plastycznym (resztki materiałowe), dostarczenie nowych bodźców dotykowych, słuchowych, wzrokowych, poznanie nowych słów: materiał, kompozycja itd.

30.06.2021r Zajęcia plastyczne pt.: “Jak po sznurku” ćwiczenia małej motoryki, które rozwijają sprawność grafomotoryczną. Dzięki tym ćwiczeniom dzieci trenują koordynację ręka – oko – ręka, uczą się nietypowego sposobu rysowania. Ćwiczenia te pomagają najmłodszym w przygotowaniu się do nauki pisania, dzieciom starszym w szybszym i bardziej precyzyjnym “kreśleniu” słów. Ćwiczenia można wykonywać wielokrotnie, obrysowując kontury ołówkiem, kredką, palcem. Bardzo ważne jest zachowanie prawidłowego kierunku rysowania, wymaga to od dziecka skupienia uwagi i koncentracji oraz wyciszenia się.

 

 • Zabawy z wielką piłką! Było mnóstwo frajdy! Dzieci kładły się na piłce, rzucały nią i podziwiały jak niesamowicie się odbija!
 • Zabawa z animacyjną chustą Klanza- dzieci chwytają brzegi ogromnej i kolorowej chusty, następnie wspólnie unoszą ją w górę, a ona powoli opada w dół, co ćwiczy koordynację ruchową. Zabawa pozwala na integrację naszej grupy. Ćwiczenie to powoduje dobry nastrój, dzieci są zachwycone. Uwielbiają chować się pod chustą, tworzyć na niej fale, czy kłaść się na różnych kolorach. ☺Ćwiczenie współpracy, koordynacji ruchowej, nauka kolorów, integracja grupy.
 • Zabawy w piaskownicy
  Przebieg: Dzieci bosymi stópkami wchodziły do piaskownicy, gdzie czekały różne przedmioty. Tworzyliśmy babki, zamki z piasku i różne zwierzątka. Dzieci przygotowywały też rozmaite piaskowe „potrawy”.
  Cel: Stymulowanie mięśni, relaksacja, nowe doznania (chodzenie boso po piasku), wspólna zabawa, ćwiczenie wyobraźni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *