Lipiec 2021

 • Temat: Zajęcia plastyczne „dzień i noc”.
  Przebieg: Dzieci na papierowym talerzyku wyklejają plasteliną słońce i księżyc, dzieląc w ten sposób talerzyk na dwie pory: dzień i noc. Gwiazdki tworzone są za pomocą brokatu
  Cel: Zaznajomienie dzieci z upływającym czasem, z dniem oraz nocą, ćwiczenie małej motoryki, ćwiczenie wyobraźni.
 • Temat: Zajęcia manualne „tworzenie bukietów”. Florystyka – warsztaty.
  Przebieg: Dzieci malują farbkami słoiki, do których następnie wkładają wybrane kwiaty i inne rosliny, tworząc w ten sposób niepowtarzalną kompozycję.
  Cel: rozwijanie małej motoryki, nowe informacje o kwiatach, nauka kolorów, ćwiczenie kreatywności.
 • Temat: Zajęcia plastyczne „pieczątki z ziemniaków”
  Przebieg: Dzieci malują farbkami ziemniaki wykrojone w różnym kształcie, odbijają wzorki na kartce według uznania. Powstają zabawne dzieła.

  Cel: Rozwijanie małe motoryki, ćwiczenie wyobraźni, nauka kolorów, poznawanie nowych przedmiotów plastycznych.

Imprezy urodzinowe naszych podopiecznych – świętowaliśmy urodziny przy wspólnym posiłku i zabawie wśród kolorowych balonów.

 • Temat: Zbieranie czerwonych porzeczek w naszym ogrodzie.
  Przebieg: Tego dnia pogoda dopisywała, wybraliśmy się do ogrodu pozbierać czerwone porzeczki pod którymi krzaki aż się uginały. Dzieci zrywały z krzaczków owoce i wrzucały je do naczyń. Następnie ochotnicy pomagali ciociom podzielić owoce na porcje, które umieszczone zostały w zamrażarce. Zimą zrobimy z nich pyszny kompot.
  Cel: rozwijanie małej motoryki, kontakt z naturą.
 • Temat: Zabawa w gotowanie.
  Przebieg: Wraz z dziećmi rozłożyliśmy kocyk, na którym umieszczone zostały naczynia i inne przedmioty odgrywające rolę kuchennych narzędzi. Dzieci tworzyły dzięki wyobraźni różne potrawy, dowiadywały się jak robi się jajecznicę czy naleśniki. Każdy był bardzo zaangażowany w wymyślanie nowych potraw.
  Cel: kształtowanie wyobraźni, ćwiczenie pamięci, ćwiczenie skupienia uwagi, poznawanie składników spożywczych.
 • Temat: Zabawa w piaskownicy.
  Przebieg: Dzieci bosymi stópkami wchodziły do piaskownicy, gdzie czekały różne przedmioty. Tworzyliśmy babki, zamki z piasku i różne zwierzątka. Dzieci przygotowywały też różne piaskowe potrawy.
  Cel: Stymulowanie mięśni, relaksacja, nowe doznania(chodzenie boso po piasku), wspólna zabawa, ćwiczenie wyobraźni.
 • Temat: Kreskówki po angielsku. Sam Alty – przedstawienie.
  Przebieg: Kreskówka o kurce i jej przyjaźni z gąsienicą, która zamienia się w motyla, przy akompaniamencie muzycznym prowadzącego i różnych odgłosach odpowiadających danej sytuacji. Prowadzący zaznajamiał dzieci z nazwami zwierząt w języku angielskim jak i innymi krótkimi zwrotami. Prawie godzina przedstawienia bo dzieci siedziały jak zaczarowane. Było kilka krótkich kreskówek o motylu, lwie, słoniu i innych zwierzętach. Pod koniec spotkania maluszki próbowały grać na instrumentach. Czyli kreskówki z naśladowaniem głosów zwierząt w wykonaniu Sama Alty Native Speakera z Nowej Zelandii. Wykorzystał on różne instrumenty: dzwoneczki, gitarę fujarę, flet i oczywiście swój głos. Dzieci szczęśliwe 🙂
  Cel: Zaznajamianie się z językiem angielskim, ćwiczenie skupienia uwagi, uwrażliwienie na sztukę, muzykę.
 • Temat: Sensoplastyka – warsztaty.
  Przebieg: Na pierwszym spotkaniu, dzieci wspólnie z prowadzącą zajęcia tworzyły ciecz nienewtonowską! To ciecz, która zachowuje właściwości i cieczy i ciała stałego.
  Pojawiły się makarony o różnych kształtach, kolorowe i pachnące farby, szeleszczące wafle, trzeszcząca w palcach mąka. Dzieci mieszały wszystko wedle uznania, powstawały magiczne zupy, makaronowe kule, było dużo zabawy i śmiechu.
  Cel: Stymulowanie małej motoryki, ważnej dla rozwoju mowy jak i w przygotowaniu do precyzyjnego chwytu sztućców i kredek. Angażowanie wszystkich zmysłów jednocześnie, swoboda w zabawie.
 • Temat: Dogoterapia
  Przebieg: Dzieci podzielone były na dwie grupy 6/7 osobowe. Wszyscy usiedli w kole, a po środku pojawili się nasi goście: psy rasy Golden Retriever „Milka” oraz Cocker Spaniel „Pestka” wraz z ich trenerką. Na początku chętne dzieci przywitały się z pieskami delikatnie je głaszcząc, wszyscy byli zachwyceni. Poznawaliśmy nazwy części ciała piesków, pieski chętnie dawały pogłaskać się po brzuszku, ogonku, łapkach, uszkach. Dzieci mogły nakarmić pieski smakołykami (które to dostawały za wykonaną komendę), a nawet rzucić im piłeczkę! Było dużo śmiechu zabawy i nauki.
  Cel: Rozwijanie strefy umysłowej dzieci, kondycji fizycznej, psychicznej i emocjonalnej, koncentracja uwagi, pobudzanie zmysłów.

W każdym tygodniu (prawie codziennie):

 • Zabawa z animacyjną chustą Klanzy– dzieci chwytają brzegi ogromnej i kolorowej chusty, następnie wspólnie unoszą ją w górę, a ona powoli opada w dół, co ćwiczy koordynację ruchową. Zabawa pozwala na integrację naszej grupy. Ćwiczenie to powoduje dobry nastrój, dzieci są zachwycone. Uwielbiają chować się pod chustą, tworzyć na niej fale, czy kłaść się na różnych kolorach. Ćwiczenie współpracy, koordynacji ruchowej, nauka kolorów, integracja grupy.
 • Wspólne czytanie książek, oglądanie ilustracji– dzieci siadają na krzesełkach wokół cioci i słuchają czytanej bajki. Poznają różne historie np. o chorym kotku. Dowiadują się o różnych zastosowaniach przedmiotów przedstawionych w książeczkach, o zwierzątkach znajdujących się na wsi. Ćwiczenie skupienia uwagi, wyobraźni, wrażliwości, poznawanie nowych nazw i przedmiotów, nowych kolorów.
 • Zjazdy na zjeżdżalni– dzieci ustawiają się w kolejce przed schodkami na zjeżdżalnie. Każdy po kolei z pomocą cioci wchodzi na zjeżdżalnie i zjeżdża z niej na materac. Nauka cierpliwości poprzez czekanie na swoją kolej, aktywność ruchowa
 • Układanie dużych i małych puzzli– dzieci układają duże piankowe puzzle, na których widnieje obraz torów kolejowych wraz z pociągiem, okolicą i różnymi postaciami. Mniejsze puzzle są pełne różnych zwierzątek i przedmiotów, które następnie nazywamy. Dzieci ćwiczą koncentrację, dowiadują się kim jest konduktor i co oznaczają kolory sygnalizacji świetlnej. Słuchają opowieści o funkcjonowaniu komunikacji. Poznają nowe przedmioty.
 • Zajęcia wyciszające – śpiewanie piosenki pt „budujemy ciszę” jak i również wsłuchiwanie się w muzykę klasyczną.
 • Nauka rozpoznawania części ciała– odtwarzana jest prosta piosenka, w której powtarzane są czynności z wykorzystywaniem różnych części ciała np. „myjemy rączki, myjemy ząbki”.
 • Zajęcia słuchowe (dźwięki wokół nas)- dzieci siadają w sali przy ścianie. Z płyty odtwarzane są różne dźwięki, które następnie dzieci starają się rozpoznać. Pojawiają się odgłosy zwierząt, dźwięki miasta, czy też te pochodzące z domu, kuchni. Nauka odbierania, rozróżniania i nazywania różnych dźwięków. Ćwiczenie koncentracji.
 • Zabawa taneczna: nauka prostej choreografii „Ręce do góry hop sa sa, teraz kucnij i złap psa(…)” Ćwiczenie skupienia uwagi, koordynacji.
 • Malowanie kredą na tablicy- dzieci tworzą niepowtarzalne rysunki. Po zakończeniu zabawy, dzieci otrzymują zwilżone gąbki, którymi wspólnie zmazujemy kredę. Ćwiczenie wyobraźni, ćwiczenie małej motoryki, nauka kolorów.
 • Zabawy:
  Łapanie piłki: pokazujemy dziecku jak prawidłowo łapać piłkę.

  Zabawa: turlanie piłki w rozkroku na przeciwko siebie.
  Zabawa: rzucanie piłką do celu.
  Zabawa: rzucanie drobnymi piłeczkami do celu.
  Ćwiczenia uczą zdyscyplinowania, skupienia uwagi, umiejętności wykonywania poleceń przez dziecko. Ćwiczenia uruchomiają pracę wszystkich mięśni, stabilizują przestrzennie sylwetkę, ćwiczą koordynację ruchową ręka – oko – ręka. Pomoce: piłka, linka.
 •   Rytmika   Na rytmice  z panem Mateuszem dzieci uczą się śpiewać i tańczyć do wielu piosenek np do utworu :
  Ta Dorotka ta malusia, ta malusia,
  Tańcowała dokolusia, dokolusia,
  Tańcowała ranną rosą, ranną rosą
  I tupała nóżką bosą, nóżką bosą.
  II.
  Ta Dorotka ta malusia, ta malusia,
  Tańcowała dokolusia, dokolusia,
  Tańcowała i w południe, i w południe
  Kiedy słońce grzało cudnie, grzało cudnie.

Natomiast na zajęciach muzycznych z panią Kasią:

Zajęcia z rytmiki dostarczają dzieciom dużo różnorodnych ćwiczeń pobudzających ich przede wszystkim fizycznie, są to ćwiczenia i zabawy kształtujące dyspozycje ruchowe, słuch i ostatecznie też głos dziecka. W zabawy ruchowe wplatane są zatem proste piosenki i nauka prostych słów i krótkich zdań.

Są to piosenki i ćwiczenia słuchowo rytmiczne uczące:

 • części ciała i ich nazywania
 • rozróżniania czy dźwięki są wysokie czy niskie
 • rozpoznawania tempa – szybkie / wolne
 • rozpoznawania i zapamiętywania prostych melodii

Ponadto uczymy się form: koła, ustawienia w parach czy rzędzie.

Piosenki są tematyczne i związane z porą roku i świętami towarzyszącymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *