Maj 2021

 • (12.05.2021)

Temat: Zajęcia plastyczne pt. “Kolorowa łąka”.

Prosta zabawa sensoryczna, której celem jest uruchomienie wszystkich zmysłów (dotyk, węch, słuch, smak, wzrok), tak istotnych dla zrównoważonego rozwoju małego dziecka.

Pomoce: kartka z bloku rysunkowego, farby plakatowe, przycięta do połowy rurka plastikowa (recykling), kasza manna(materiał spożywczy o różnorodnym granulacie), klej roślinny.

Przebieg: Zadaniem dziecka jest posmarowanie całej powierzchni klejem roślinnym,

a następnie rozsypanie kaszy manny na kartce. Technika nakładania kleju jest dowolna, dziecko wybiera pędzelek lub własne palce. Za pomocą odpowiednio przyciętej rurki z plastiku i farb plakatowych dziecko tworzy własną “kolorową łąkę”.

Cel: rozwijanie kreatywnego myślenia, małej motoryki (odpowiedni nacisk całej dłoni i palców na zadany materiał), nauka kolorów, praca z “nowym” materiałem spożywczym (kasza manna), plastycznym (rurka plastikowa z recyklingu), skupienie uwagi na wykonywanym zadaniu, kształtowanie wyobraźni, doskonała zabawa.  

 • (19.05. 2021)

Temat: Zajęcia plastyczne pt. “Moje ręce i stopy” 

Przebieg: Zadaniem dziecka jest obrysowywanie kredą swoich rąk i stóp. Wypełnienie kształtów kolorową kredą dowolną techniką (przeciągnie kredą, ruchy w różnych kierunkach, nakrapianie).

Cel: Ćwiczenia małej motoryki, które rozwijają sprawność grafomotoryczną. 

Dzięki tym ćwiczeniom dzieci trenują koordynację ręka – oko – ręka, uczą się nietypowego sposobu rysowania. Ćwiczenia pomagają najmłodszym w przygotowywaniu się do nauki pisania, prawidłowego trzymania kredki, a następnie dzieciom starszym pomagają w szybszym i bardziej precyzyjnym kreśleniu słów. Ćwiczenia obrysowujące można wykonywać wielokrotnie na przykład za pomocą palca. Bardzo ważne jest zachowanie prawidłowego kierunku rysowania, wymaga to od dziecka skupienia uwagi i koncentracji, wyciszenia się na wykonywanym zadaniu. Pomoce: brystol, kolorowa kreda. 

 • (19.05.2021)

Temat: Nauka kolorów za pomocą szarf i piłek.

Przebieg: Na dywanie umieszczone są szarfy w różnych kolorach. Dzieci mają za zadanie dopasować odpowiedni kolor piłeczki do szarfy.

Cel: Nauka kolorów, nauka cierpliwości poprzez czekanie na swoją kolej.

 • (21.05.2021)

Temat: Wspólne odrysowywanie kształtów na dużej tekturze.

Przebieg: Grupa dzieci siada wspólnie przy tekturze. Każdy ma do dyspozycji kredki, kubeczki, miseczki i inne przedmioty, których kształt odrysowuje na kartonie. Oczywiście powstają też inne rysunki inspirowane wyobraźnią

Cel: Integracja grupy, nauka współpracy, ćwiczenie małej motoryki, nauka kolorów i kształtów.

 • (26.05 2021) 

Temat: Zajęcia techniczne pt. „Serce dla mamy”

Przebieg: Zadaniem dziecka jest wypełnienie klejem serca, które jest narysowane na papierowym talerzyku, a następnie przyklejenie w odpowiednie miejsce kolorowych kulek z bibuły. Dzieło nawlekane jest na sznurek, a praca stanowi piękną pamiątkę.

Cel: Zapoznanie z wyjątkowym dniem: Dniem Mamy. Ćwiczenie małej motoryki(odpowiedni nacisk paluszkami na kulki bibuły, zwijanie jej), nauka kolorów, skupienie uwagi, kształtowanie wyobraźni.

 • (31.05.2021)

Zabawa na świeżym powietrzu- dzieci jeżdżą rowerkami i samochodzikami na tarasie. W dwójkę huśtają się na bujaku, dmuchają bańki mydlane.

Ćwiczenie cierpliwości poprzez oczekiwanie na swoją kolej, nauka współpracy poprzez

wspólne bujanie się, aktywność ruchowa.

  • Temat: Kolorowe tunele, zabawy ruchowe.

Przebieg: Dzieci przechodzą przez rozłożone w sali tunele, schylają się aby wejść do namiotu. Turlają się po materacu.

Cel: zabawa, ćwiczenie szybkość, zwinności, wytrzymałości oraz innych umiejętności ruchowych. Ćwiczenie cierpliwości.

 

W każdym tygodniu (prawie codziennie):

 • Zabawa z animacyjną chustą Klanzy– dzieci chwytają brzegi ogromnej i kolorowej chusty, następnie wspólnie unoszą ją w górę, a ona powoli opada w dół, co ćwiczy koordynację ruchową. Zabawa pozwala na integrację naszej grupy. Ćwiczenie to powoduje dobry nastrój, dzieci są zachwycone. Uwielbiają chować się pod chustą, tworzyć na niej fale, czy kłaść się na różnych kolorach

  • Ćwiczenie współpracy, koordynacji ruchowej, nauka kolorów, integracja grupy.

 • Wspólne czytanie książek, oglądanie ilustracji– dzieci siadają na krzesełkach wokół cioci i słuchają czytanej bajki. Poznają różne historie np. o chorym kotku. Dowiadują się o różnych zastosowaniach przedmiotów przedstawionych w książeczkach, o zwierzątkach znajdujących się na wsi.
  • Ćwiczenie skupienia uwagi, wyobraźni, wrażliwości, poznawanie nowych nazw i przedmiotów, nowych kolorów.
 • Zjazdy na zjeżdżalni– dzieci ustawiają się w kolejce przed schodkami na zjeżdżalnie. Każdy po kolei z pomocą cioci wchodzi na zjeżdżalnie i zjeżdża z niej na materac.
  • Nauka cierpliwości poprzez czekanie na swoją kolej, aktywność ruchowa
 • Układanie dużych i małych puzzli– dzieci układają duże piankowe puzzle, na których widnieje obraz torów kolejowych wraz z pociągiem, okolicą i różnymi postaciami. Mniejsze puzzle są pełne różnych zwierzątek i przedmiotów, które następnie nazywamy.
  • Dzieci ćwiczą koncentrację, dowiadują się kim jest konduktor i co oznaczają kolory sygnalizacji świetlnej. Słuchają opowieści o funkcjonowaniu komunikacji. Poznają nowe przedmioty.
 • Zajęcia wyciszające- śpiewanie piosenki pt „budujemy ciszę” jak i również wsłuchiwanie się w muzykę klasyczną.

 • Nauka rozpoznawania części ciała– odtwarzana jest prosta piosenka, w której powtarzane są czynności z wykorzystywaniem różnych części ciała np. „myjemy rączki, myjemy ząbki”.

 • Zajęcia słuchowe (dźwięki wokół nas)- dzieci siadają w sali przy ścianie. Z płyty odtwarzane są różne dźwięki, które następnie dzieci starają się rozpoznać. Pojawiają się odgłosy zwierząt, dźwięki miasta, czy też te pochodzące z domu, kuchni.
  • Nauka odbierania, rozróżniania i nazywania różnych dźwięków. Ćwiczenie koncentracji.
 • Zabawa taneczna: nauka prostej choreografii ☺ „Ręce do góry hop sa sa, teraz kucnij i złap psa(…)”
  • Ćwiczenie skupienia uwagi, koordynacji.
 • Malowanie kredą na tablicy- dzieci tworzą niepowtarzalne rysunki. Po zakończeniu zabawy, dzieci otrzymują zwilżone gąbki, którymi wspólnie zmazujemy kredę.
  • Ćwiczenie wyobraźni, ćwiczenie małej motoryki, nauka kolorów.
 • Zabawy:

Łapanie piłki: pokazujemy dziecku jak prawidłowo łapać piłkę.

Zabawa: turlanie piłki w rozkroku na przeciwko siebie.

Zabawa: rzucanie piłką do celu.

Zabawa: rzucanie drobnymi piłeczkami do celu.

  • Ćwiczenia uczą zdyscyplinowania, skupienia uwagi, umiejętności wykonywania poleceń przez dziecko. Ćwiczenia uruchomiają pracę wszystkich mięśni, stabilizują przestrzennie sylwetkę, ćwiczą koordynację ruchową ręka – oko – ręka. Pomoce: piłka, linka.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *