Dogoterapia

Aleksandra Pieniak – fizjoterapeuta, terapeuta integracji sensorycznej, dogoterapeuta oraz nauczyciel wczesnoszkolny

Jestem magistrem Fizjoterapii, ukończyłam Wyższą Szkołę Fizjoterapii we Wrocławiu i Dolnośląską Szkołę Pedagogiczną we Wrocławiu, kończąc kierunek: Pedagogika Wczesnoszkolna -Przedszkolna.

Brałam aktywny udział w Konferencjach Naukowych m.in. „Majówka Młodej Fizjoterapii” ze swoją pracą badawczą pt. ,,Wpływ Hipoterapii na równowagę statyczną i dynamiczną u dzieci z zespołem downa” oraz w Konferencji ,,Dni Fizjoterapii” na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu z pracą pt. ,,Badanie równowagii na parapodium statyczno – dynamicznym u osób ze schorzeniami neurologicznymi”. Pisałam artykuły do Kalendarza medycznego ,,Vademecum Pielęgniarki i Położnej” na tematy hipoterapii i dogoterapii.

Swoją wiedzę pogłębiam cały czas szkoląc się na licznych kursach i konferencjach: Masaż Shantala, Kurs ,,Sztuka prowadzenia aktywnej szkoły rodzenia” przez Fundację: “Rodzić po ludzku”, Kurs ,,Akupresura i masaż w opiece nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu” przez Fundację Rodzić Po Ludzku, kurs metod McKenziego A, B i C, Kurs Podstawowy Kinesiology Taping, Instruktor Nordic Walking, Certyfikat Dogoterapeuty, Certyfikat Terapeuty Integracji Senosorycznej Rozpoczęcie kursu PNF – Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo – mięśniowe).

W pracy kieruję się przede wszystkim dobrem pacjenta oraz staram się włożyć wszystkie siły aby pomóc mu odzyskać sprawność fizyczną. Praca z dziećmi daje mi radość i satysfakcje a moimi pasjami oprócz Fizjoterpii są podróże i zwierzęta a w szczególności konie oraz psy, dlatego łącząc zamiłowanie do zwierząt oraz pracę zostałam również dogoterapeutą. Pies od zawsze jest mi bardzo bliski, inspiruje mnie jego psychika oraz charakter. Są to zwierzęta o wielkich sercach.

Gdy przyglądam się psu podczas zajęć z dogoterapii wzrusza mnie jego niezwykłe podejście do dzieci. Z wielką miłością i radością patrzy się na dziecko, które go głaszcze, jak cierpliwie leży gdy dziecko go tuli i kładzie się przy nim, bawi się z nim i wykonuje polecenia. W oczach psa i dziecka widać iskry wielkiego szczęścia.

Zarówno dzieci jak i psy potrzebują wzajemnego ciepła, uczuć oraz zabawy. Jak udowodnili naukowcy dorosły pies jest zbliżony wiekowo do dziecka przedszkolnego i może dlatego tak dobrze potrafią się porozumieć w przeciwieństwie do osób dorosłych. Zwierzęta kochają bezgranicznie, są doskonałymi słuchaczami i przyjaciółmi do ćwiczeń i zabaw. Zajęcia z nimi dostarczają wiele pozytywnych emocji dzieciom jak i dorosłym a ja cieszę się, że razem z moimi czworonożnymi przyjaciółmi, które są psami terapeutycznymi, możemy pomagać innym.

W Koniku od kilku lat zajęcia z Milką i Pestką 🙂 Dzieci je uwielbiają.