Żłobek "Konik na biegunach" Kadra wychowawcza Anna Matak – właścicielka, dyrektorka, opiekunka dziecięca

Anna Matak – właścicielka, dyrektorka, opiekunka dziecięca


Jestem mamą dwóch córek, dyplomowaną pielęgniarką i dyplomowanym pedagogiem (Uniwersytet Wrocławski). Posiadam certyfikat udzielania pierwszej pomocy oraz książeczkę sanitarno-epidemiologiczną. Obecnie doskonalę swoje kwalifikacje na sympozjach i kursach. Posiadam doświadczenie w pracy z dziećmi jako pielęgniarka na oddziale chorób dróg oddechowych. Mam wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem ludzkim. Wychowanie dzieci jest od dawna moją pasją życiową i zawodową.

Organizuję pracę placówki i personelu, udzielam się w codziennej opiece nad dziećmi. Służę fachową radą w obszarze bezpieczeństwa, wychowania, jak i pielęgnacji dzieci.

Wykorzystuję w wychowaniu elementy metody Marii Montessori (m.in. samodzielność, nastawienie na indywidualność dziecka, wzajemny szacunek) oraz wychowanie przez zabawę zgodnie z metodą Klanza.

Od dawna fascynuje mnie system edukacyjny funkcjonujący w Szwecji, który bazuje na udziale dziecka od wczesnego dzieciństwa w kulturze. Kultura dostarcza walorów poznawczych, lepiej przygotowuje do dorosłego życia. Chodzi o to aby dzieci mogły płakać, śmiać si , doświadczać różnorodnych emocji, nowych wrażeń, aby je sobie uzmysławiały. Dzieci tańczą, malują, śpiewają, występują w przedstawieniach teatralnych.

Słowo, bajki, wierszyki i piosenki odgrywają ogromną rolę w rozwoju dziecka. W naszym żłobku jest dużo książeczek i każde dziecko obcuje z nimi na co dzień.

Zanim dziecko pozna znaczenie słów, poezję i rytm odbiera emocjonalnie, zmysłowo. Organizujemy kontakt z książką przez jej głośne czytanie kilka razy dziennie, kontakt z literaturą przy udziale muzyki (rytm, rymowanki, elementy pantomimy). Dzięki temu, ze posługuję się językiem angielskim, zajęcia z dziećmi organizujemy też w tym języku, aby oswajać dzieci jak najszybciej z tym językiem.

Moją ulubioną bohaterką literacką od dzieciństwa jest Pippi Pończoszanka, która mimo swojego anarchistycznego podejścia wcale nie wywołała fali wagarów czy innych aspołecznych zachowań u swych czytelników, ale wprost przeciwnie jej pomysłowość, animusz, ciepłe uczucia do ludzi i rzutkość stały się wzorem do naśladowania.

Jestem osobą cieszącą się z kontaktów z dziećmi, pobudzających wzajemną kreatywność! Spełnianie oczekiwań rodziców i dziecka jest dla mnie priorytetowe.

Zainteresowania: literatura psychologiczna i pedagogiczna, historia, uwarunkowania kulturowe, wycieczki w góry, narty, języki obce.