Rytmika

Mateusz Kwapień

Ukończyłem Wrocławską Akademię Muzyczną. Od wielu lat jestem czynnym muzykiem i prowadzę też zajęcia z muzyki w przedszkolach i żłobkach.W swojej pracy stawiam na naukę dzieci poprzez zabawę. Staram się, aby nieodłącznym elementem zajęć był ruch. Przeważnie gram na trzech instrumentach: pianinie, akordeonie i gitarze oraz oczywiście śpiewam. Dbam o to, by muzyka służyła do wspólnych celebracji – uczymy się więc razem piosenek tematycznych tj. na dzień mamy, taty, na święta, albo porach roku.

Tworzymy dostosowane do wieku układy rytmiczne, wykonując je na perkusjonaliach. Śpiewane piosenki natomiast, nawiązują do ważnych wartości np. dzielenia się, wspólnej zabawy, używania zwrotów grzecznościowych, szacunku do osób starszych. Bawimy się onomatopeją, naśladując dźwięki przyrody.

Zabawy starszych pokoleń, również nie są nam obce: „Stary niedźwiedź”, „Poszło dziewcze po ziele”, „Jamniczek”, czy „Kółko graniaste”. Sam systematycznie wykonuję też utwory klasyczne, aby gdy dzieci zamkną oczy, mogły uaktywnić wyobraźnię muzyczną. Na każdych zajęciach pojawiają się współczesne piosenki „Baby shark”, czy „Oj lisku, lisku”. Staram się, aby wprowadzać podczas naszych spotkań dużo elementów języka angielskiego.Ponadto, z własnej potrzeby komponuję teżwłasne utwory. Nie jestem człowiekiem lubującym się w monotonii. Tak też, wraz z dziećmi śpiewamy razem i moje utwory. Powoli pracuję nad ich nagraniem studyjnym.Prócz tego zagrałem ok. 600 koncertów edukacyjnych dla szkół i przedszkoli współpracującm.in. z wrocławskim NFM, poznańską Filharmonią Pomysłów, jeleniogórską Filharmonią, jak też w ramach działalności mojej firmy.Prywatnie jestem ojcem Michasi. Umuzykalnianie dzieci sprawia mi wiele radości oraz daje możliwość wkładu w kształtowanie wrażliwości muzycznej wśród najmłodszych odbiorców.

 


Katarzyna Rosochowicz